Калописиев дланокоренник(Dactylorhiza kalopissii)
Калописиев дланокоренник(Dactylorhiza kalopissii)
Описание: Високо (18-56 см), стройно растение с кухо, леко сплескано стъбло. Листата са изправени нагоре, ланцетни, без петна или много фино напетнени. Прицветниците са по-къси от цветовете. Съцветието е гъсто, удължено, многоцветно. Цветовете са 15-50 (70) на брой, бледо розови до лилави. Централното чашелистче формира шлем с венчелистчетата. Устната е розова, с по-бледа до бяла основа и варираща форма – цяла или триделна. Изпъстрена е с тъмнорозови точици, по-рядко събрани във фини линии. Средният дял е удължен и леко изпъкнал. Шпората е конична, насочена хоризонтално или леко надолу. Цъфти VI-VII.
[/logbreak]Местообитание: Растението е балкански ендемит (среща се само на Балканския полуостров). Обитава открити, влажни ливади и мочурища до 1000 м н. в.
Любопитно: Този вид е една от редките орхидеи в България. Описван до неотдавна само от северозападната част на Гърция, калописиевият дланокоренник е намерен наскоро в Македония и у нас. Видовото й име е посветено на гръцкия ботаник Y. Kalopissis.
Както и другите видове от рода и този дланокоренник е склонен към хибридизация с други дланокоренници (например с торбестия дланокоренник), което се явява заплаха за запазването му.[/logbreak]
Опазване: Видът е застрашен и е под защита на ЗБР. Популациите са изолирани, на малки територии и по-често малочислени. Числеността им намалява. Застрашаващи фактори са мелиоративните мероприятия и засушаването на местообитанието, интензивната паша, туристическия поток. Включен е в българския Червен списък, както и в Червения списък на IUCN, и в приложение на CITES
Текст: Михаела Йорданова - "Орхидеите в Родопите"
Снимки: Михаела Йорданова, Пламен Димитров
Ако желаете да притежавате копие от това издание, моля изпратете мейл до admin@orchidaceae.bg