Двулистна платантера(Platanthera bifolia)
Двулистна платантера (Platanthera bifolia) | Двулистна платантера (Platanthera bifolia) | Двулистна платантера (Platanthera bifolia) | Двулистна платантера (Platanthera bifolia) |
Двулистна платантера, Platanthera bifolia (L.) Rich.
Описание: Многогодишно тревисто растение с 2 кръгли или удължени грудки. На височина достига 15-50 см, обикновено по-дребна и по-източена от сходната на вид зеленоцветна платантера. Листата са два (особеност, отразена в научния епитет на вида; лат. ез.: bifolius - двулистен), в основата на стъблото, широко-елиптични до овални, зелени без петна. Цветовете са 12-25 (45), бели, събрани в класовидно съцветие. Устната е удължена езичесто, жълтозелена. Шпората е с дължина 13-25 мм, заострена. Насекомоопрашвано растение. Цъфти V-VIII.
Местообитание: Обитава различни типове хабитати, като нискотревни ливади, разсветлени гори и отворени горски участъци. Широко разпространен вид, срещащ се в умерената зона на Евразия, по рядък в южните части. У нас се среща в цялата страна, с единични екземпляри, до 1500 м н. в.
Любопитно: Често полиморфен вид, изменчив по отношение на височината на растението, размер на устната и шпората. Описани са няколко екотипа и вариетета. Двата вида платантера, които се срещат у нас, са морфологично много близки, периодът им на цъфтеж се припокрива и се срещат в сходни места. Поради тези причини двата вида привличат сходни опрашители. В същото време помежду им съществуват фини механизми, които поддържат генетичната им изолация и обикновено не позволяват хибридизация. Двулистната платантера има по-къса шпора и по-близко разположени полинии в сравнение със същите при зеленоцветната платантера. Така поленът, събиран от опрашващите я нощни пеперуди, попада върху хоботчето на насекомото, докато при P. chlorantha поленът се фиксира в зоната на очите на пеперудата. По този начин преносът на прашец между двата вида е силно ограничен. Въпреки този механизъм хибриди между двата вида са възможни, но те бързо отпадат, поради факта, че междинните белези, които притежават, като по-слаб аромат и междинно положение на полиниите, не позволяват опрашването им. Такива екземпляри не са успешни в размножаването и родителските линии остават чисти. Не е такъв случая в райони, в които двата вида са разпространени заедно, но дължината на шпорите им е сходна и изолиращият ги механизъм е слабо резултатен.
Опазване: В България видът не е защитен. Под ограничен режим на ползване е съгласно Закона за лечебните растения. Включен в приложение на CITES
Текст: Михаела Йорданова - "Орхидеите в Родопите"
Снимки: Михаела Йорданова, Пламен Димитров
Ако желаете да притежавате копие от това издание, моля изпратете мейл до admin@orchidaceae.bg